Tootegrupid

  

PORT ARTUR 1, PÄRNU

Oleme avatud:

   E-L 10-20, P 10-18  

  Alates 49€ on Eesti-sisene transport Smartpost pakiautomaati tasuta  

Kodu puhtaks - lihtsalt ja keemiavabalt

30.12.2020
Kodu puhtaks - lihtsalt ja keemiavabalt


Tavalised koristusvahendid sisaldavad hulgaliselt tugevalõhnalisi toksilisi kemikaale, mis võivad tekitada allergiaid, nahaärritusi ja astmat. Kätele, silma või hingamisteedesse sattudes tekitavad need ärritust või põletustunnet, lisaks võivad need lastele ja lemmikloomadele ohtlikuks osutuda. Olmekeemia tootmine ja kasutamine avaldavad keskkonnale ülimalt negatiivset mõju.

Anname mõned lihtsad nõuanded, kuidas puhastada oma kodu kiirelt kokku segatavate, soodsate ning pere- ja loodussõbralike vahenditega. Kodu koristamiseks ei ole vaja kümneid kemikaalidega täidetud plastikpudeleid. Puhtuse ja värskuse tagamiseks piisab veepritsist, söögisoodast, sidrunhappest ning äädikast (või sidrunist).

Sidrunhape on nõrk looduslik hape, mis lahustab mustust ja katlakivi. See hävitab baktereid, hallitust ja eemaldab niiskusest tekkiva kopituse lõhna. Sidrunhape sobib ka roostevabast terasest või plastikust anumate ning keraamiliste pindade puhastamiseks.

Söögiäädikas 
desinfitseerib, aitab hallituse vastu, lõhustab mustust ja katlakivi, lööb klaaspinnad tugevalt läikima. Pärast äädikaga toimetamist oleks hea ruumi tuulutada. Kes ei kannata äädika lõhna, võib selle asemel kasutada sidrunit, mis lõhnab meeldivalt ja värskelt ning reageerib samuti söögisoodaga. Äädika lõhna leevendab ka eeterliku õli lisamine puhastusvahendile. Valge äädika asemel võib kasutada õunasiidriäädikat, kuid tasub jälgida, et õunasiidriäädikas oma tumeda tooni tõttu pindu ei värviks. 

Söögisooda on ülimalt soodne universaalne vahend terve kodu koristamiseks. Segades soodat äädikaga, tekib keemilise reaktsiooni tagajärjel vaht, mis lahustab efektiivselt mustust ja rasva. Sooda on kergelt abrasiivse toimega ning sobib hästi plekieemalduseks. Soodal on niiskust imav ja deodoriseeriv mõju  see imab endasse halvad lõhnad.

Puhastusvahendi koostisosade täpse vahekorra pärast ei tasu liialt muretseda, pigem võiks läheneda tunde järgi. Puhastussegu kangus oleneb puhastatava pinna määrdumisastmest: igapäevaseks koristuseks sobivad lahjad lahused, kuid näiteks hallituse või kõrbenud pliidi puhastamisel on mõistlik puhastatavat pinda kõigepealt puhastusaines leotada ja alles seejärel puhastama asuda. Leidub väga erinevaid arvamusi ja soovitusi: üks ütleb, et kasuta 2 supilusikatäit soodat, teine aga, et hoopis 2 tassitäit! Ka järgnevalt esitatud mõõdud ei ole ainuõigeks lahenduseks – pakume lihtsalt ühe võimaliku variandi. Iga kodu on erinev ja lõppude lõpuks tuleks lihtsalt ise järele proovida, mis parasjagu kõige paremini toimib.

KÖÖK 

- Mikrolaineahju puhastamiseks rasvaplekkidest aseta sinna selleks sobiv anum koos vee ja sidrunimahlaga. Soojenda mõned minutid ja pühi seejärel mikrolaineahju seinad üle. Boonusena jääb sinna värske sidrunilõhn.

- Pliidi puhastamiseks valmista paksem pasta söögisoodast ning veest, äädikast või siis sidrunimahlast. Lase sel mõni aeg seista ning pühi siis ära. Soodapasta sobib hästi ka külmkapi, köögipindade või kraanikausi puhastamiseks.

- Pane külmkappi anum õhukeselt lõigatud sidruniviiludega või siis ilma kaaneta tops söögisoodaga. See aitab vältida külmikus tekkivaid ebameeldivaid lõhnu.

- Nõudepesumasina puhastamiseks jäta sinna üksainus anum 2 tassitäie soodaga. Pese kõige kuumema pesutsükliga. Teine variant on panna nõudepesumasina tableti anumasse 1 tl sidrunhapet. 

- Ahju jaoks valmista selline pasta: pool tassi soodat + 2-3 tl vett. Võta ahjuplaadid välja. Määri pasta tugevalt ahju seintele ja jäta see üleöö seisma. Järgmisel päeval piserda ahjuseintele äädikalahust – see hakkab soodaga reageerima, lahustades raske mustuse. Mõne aja pärast pühi niiske lapiga.

- Põhjakõrbenud poti või panni saab kergema vaevaga puhtaks, kui panna see vee ja soodaga pliidile ning kuumutada segu madalal temperatuuril (jälgi, et kaas oleks peal ja et vesi täiesti ära ei aurustuks).

- Kohvi- ja teeplekkide puhastamiseks nõudelt küüri neid soodapulbriga. Vajadusel lase enne soodalahuses liguneda.

- Hõõru lõikelauda soolaga ja seejärel pooleks lõigatud sidruniga. Lase seista ja loputa sooja veega üle. See aitab hästi desinfitseerida lõikelaua sisse tekkivaid lõikejälgi, kuhu koguneb toidujäätmeid.

- Pane prügikasti põhja söögisoodat (puista niisama või kasuta väikest anumat) – see aitab vältida ebameeldivat lõhna ja imab vajadusel niiskust.

- Köögipindade puhastamiseks sega 0,5 tassi loodussõbralikku nõudepesuvahendit 1,5 tassi söögisoodaga. Nõudepesuvahend lahustab rasva ning söögisooda mõjub abrasiivselt. 

- Plastikkarpe pestes puista nõudepesunuustikule soodapulbrit. See eemaldab vanad toidulõhnad ja rasva.

VANNITUBA

- Valamute ja dušiotsikute puhastamiseks veeplekkidest ja katlakivist piisab 1/1 äädika + vee lahusest. Piserda lahust ning pühi niiske lapiga üle. On hea, kui lased lahusel enne ärapühkimist mõne minuti toimida.

- Pesumasina puhastamiseks pane masinasse üks riidest kalts (näiteks vana köögirätik) ja pane masinasse 0,5-1 tass sidrunhapet ning pese kõige kuumema pesutsükliga.

- Vanni saab läikima, kui hõõrud seda pooleks lõigatud sidruniga.

- Äravoolu puhastamiseks või ummistuse likvideerimiseks vala äravoolu 1-2 tassitäit soodat. Lase seista ja vala siis tassitäis äädikat. Tekkiv vaht lahustab ummistust. Lase vahul seista ja vala seejärel peale paar liitrit keevat vett.

- Pesuloputusvahendi asemel pane loputusvedeliku sahtlisse 0,25-1 tassitäis äädikat – see ei jäta pesule haput lõhna külge, küll aga pehmendab ja värskendab seda.

- Pane 
vetsupotti tassitäis söögisoodat. Lase pikalt seista (nt 1h). Seejärel lisa klaasitäis söögiäädikat ja lase veel seista. Siis puhasta pott harjaga ja tõmba vesi peale. Teine variant on piserdada vetsupoti seintele ja äärte vahele sidrunhappe lahust (2-3tl sidrunhapet + tass vett), jätta see 15-60 minutiks seisma ning nühkida seejärel vetsuharjaga üle.

MUUD RUUMID

- Puitpindu saab poleerida oliiviõliga, millele võib lisada mõned tilgad söögiäädikat. Õrn äädikalahus paneb puitpinnad särama (liiga kange lahus võib kahju teha!).

- Lisa põrandapesuvette või niiskele tolmulapile paar tilka meelepärast eeterlikku õli – see tekitab tõeliselt puhta ja värske tunde.

- Vaiba värskendamiseks raputa sinna soodapulbrit. Lase seista ning tõmba lihtsalt tolmuimejaga üle. 

- Loodusliku õhuvärskendaja valmistamiseks pane anumasse soodat ning lisa mõned tilgad eeterlikku õli.

- Plekkide puhastamiseks on hea neid soodapulbri või -pastaga nühkida. Seejärel tuleb materjal veega puhtaks pesta.

- Akende ja peeglite puhastamiseks piisab õrnast äädikalahusest (tassi vee kohta 1tl äädikat). See jätab klaasi läikima, jätmata aknale jälgi. Piserda klaaspindu lahusega ning pühi korduvkasutatava mikrofiibrist lapiga.

UNIVERSAALNE ÜLDPUHASTUSVAHEND

1) Pane spreipudelisse 0,5 tassi äädikat, 2 spl soodat ning täida ülejäänud pudel veega. Loksuta. Kangema lahuse jaoks sega kokku 1 osa äädikat ja 1 osa vett. Värske lõhna ja desinfitseerivate omaduste tugevdamiseks lisa üldpuhastusvahendile mõned tilgad eeterlikku õli (näiteks sidrun, teepuu või lavendel). Eeterlik õli aitab ka äädika lõhna peita.

2) Vala spreipudelisse väike törts loodussõbralikku nõudepesuvahendit ja täida pudel veega. Loksuta. Valmis!

Kui Sul pole soovi ise meisterdada, vali poes loodusliku koostisega majapidamistooteid. Meie kaupluses on müügil näiteks 1kg-pakk söögisoodat ja sidrunhapet, erinevad nuustikud, puhastusharjad, eeterlikud õlid, loodussõbralik pesupulber, õunasiidriäädikas jpm. It's Bio Pärnu kauplusest saab oma anumaga osta looduslikku nõudepesuvahendit, pesupesemisvahendit ning kodumaist õunasiidriäädikat.